Hava Limanı Güvenliği

Havalimanları güvenlik açısından son derece riskli alanlar olup, stratejik öneme sahiptir. Bu nedenle havaalanı güvenliği üst düzey olarak sağlanması gereken bir konudur. Zira havalimanı güvenliğinin zaafiyete uğraması hem uluslararası itibarı sarsacağı gibi can ve mal kaybına uğratabilecek toplumsal veya uluslararası sansasyonel eylem yapmak isteyenler için kritik noktalardır.

Havaalanı Güvenlik Kontrol Noktasından Hızlı ve Kolay bir şekilde geçebilmek ve beklemeye neden olmamak için şu kurallara uyulması gereklidir:

  1. Arama ve Kimlik kontrolü sırasında üzerinizde bulunan kemer, saat, bozuk para, sigara, çakmak, cep telefonu gibi tüm metal eşyaları ve palto, manto, ceket ile beraber kontrol noktasındaki plastik kapların içine koyarak X-Ray cihazından geçmesini sağlamalısınız.
  2. Yanınızda getirdiğiniz el bagajlarını, şayet varsa notebook vs taşınabilir bilgisayar, tablet gibi elektrikli ve elektronik cihazları çantasından ve kabından çıkararak X -Ray bandına bırakmalısınız.
  3. Kontrol noktasındaki Yönlendirme Görevlisinin uyarmasını beklemeksizin sıraya girmeli ve yukarıda anlatılan konuları hızlı bir biçimde yerine getirmek için sırada beklemelisiniz.
  4. Sizin önünüzde bulunan yolcu işlemleri bitmeden yerde bulunan kırmızı çizgiyi geçmemelisiniz.
  5. Dedektörden geçişiniz esnasında Kapı Tipi Metal Arama Dedektörü sinyal verirse, üzerinizde metal madde olup olmadığını kontrol edip, tekrar metal kapı dedektöründen geçmelisiniz. Tekrar sinyal gelmesi halinde özel güvenlik görevlilerinin yönergelerine uygun bir şekilde davranmalısınız.
  6. Mücevher, Altın, Ziynet eşyası ve para gibi değerli maddeler taşıyorsanız bunu güvenlik personeline önceden belirterek, özel arama kabinlerinde arama yapılmasını isteyebilirsiniz.
  7. X-Ray ışınları yalnızca profesyonel sinema filmlerine hasar verebilmekte olduğunda, bunların elle kontrolü için havaalanı kontrol noktasına şarz çadırı ile birlikte getirilmelidir. X ışınlarının zararlarını merak ediyorsanız X-Ray cihazının hamilelere zararları ve X-Ray cihazının zararları yazılarını okuyabilirsiniz.
  8. Havalimanlarında kullanılan tüm güvenlik aletlerine Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından izin verilmekte ve belirli periyotlarda denetlendiğini bilmelisiniz.
  9. Güvenlik hizmeti uygulamalarında, türlü nedenlerle ayrıcalık istemeyiniz. Çünkü gerek uçuş güvenliği ve gerekse havaalanı güvenliği tüm yolcu ve havaalanı ziyaretçileri için çok önemli bir husustur..
  10. Havaalanına silah, patlayıcı madde, taklit silahlar, silaha benzer oyuncaklar gibi kanun dışı eylemlerde kullanılabilecek eşyalarla giremezsiniz. Üzerinde bunları taşımak zorunda olan yolcuların kontrol noktalarına bilgi vermesi gereklidir. Bu aşamada takdir, nokta görevlisinindir. Personel, havacılık ve havalimanı kurallarına göre sizi yönlendirecektir. Bu nedenle uçuş bilgileri hakkında önceden bilgi edinmelisiniz.